Yeni bir dil öğrenmek pek kolay değildir. Düzenli çalışma ve azim ister, ancak daha eğlenceli olması da sağlanabilir ve sonuçta çok elde ettiğiniz bilgi sayesinde bir fırsatlar dünyasının kapısını açabilir. Bu öneriler, oraya biraz daha sorunsuz bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.

1-Çocuk gibi öğren!

Yaşlandıkça bazı şeyler iyileşir. Banyo yaptırmanın zamanı geldiğinde, yatağa girmek dünyanın en kötü şeyi gibi hissetmez ve artık dağınık bir oda istiyorsak dağınık bir odaya sahip olabiliriz, tamam!

Fakat bu kadar güzel olmayan, yeni bir şey öğrenmenin ne kadar zor olduğu.

Bir kez daha fazla düşünmeden yeni bilgileri emen sünger, kenarlarda biraz kayalık oldu. Mümkünse, İngilizce öğrenirken çocuksu bir merak uyandırmak, eğlenmenize ve gelişiminize gerçekten yardımcı olabilir. Etrafınızdaki şeylerin yeni olduğu yeni ortamlara kendinizi koyun. Araştırmalar, daha önce yapmadığımız bir şeyi yaptığımızda; Beynimizi işinde daha iyi hale getirmek için yeni sinir yolları tetiklenir.

Direct English Live! uygulamanızı yeni deneyiminizden hemen sonra bununla zaman geçirmek için yanınıza alın. Evet, bir yetişkin olarak korkutucu olabilir, ama bahse girerim çocukken korkutucu bulmazdınız!

2-Önce Dinle

Günlük hayatımızda konuştuğumuzdan daha fazla dinlememiz gerekir ki konuları daha net anlayabilelim ve konuşurken hata yapmayalım. Cevap vermek için dinlemek gibi hemen ardından söyleyeceğimize odaklanmak yerine konuyu anlamak ve derinlemesine öğrenmek için dinlemek gerekir. Bu yaşantımızda iyi bir uygulama olsa da, aynı şey İngilizce öğrenmek için de geçerli. Yeni bir dil öğrenirken dinlemezsek, konuşamayız.

Yani, olabildiğince dinle. Hoşunuza giden otantik materyalleri bulun. Müzik, podcast, bir dizi (eğer yardımcı olursa altyazılı da olabilir) mümkün olduğunca İngilizce dinleyebileceğiniz bir şey. Bunları dil eğitiminizle birleştirirken göreceğiniz fayda sizi şaşırtacak.

3-Yapabileceğiniz en büyük hata, hiç hata yapmamaktır.

İngilizce öğrenirken hata yapmak kaçınılmazdır, bu yüzden şu an kabul etmek en iyisidir ve olsa olsa utanç verici bir şekilde İngilizce öğrenmek en hızlı yoldur. Çoğu zaman hala ne anlatmaya çalıştığınız karşı taraf tarafından anlaşılacaktır.

Kabul etmekten hoşlanmayabilirsiniz, ama muhtemelen her zaman kendi dilinizde hatalar yaparsınız!

Sadece ukala biriyle konuşuyorsanız, konuştuğunuz kişi hatanızı düzeltmek için sizi durdurabilir. Anlaşmayı etkileyen bir hata ise, bunu anlayacaksınız ve nasıl düzelteceğinize karar vereceksiniz. Tabii ki, final sınavlarına veya niteliklerine doğru çalışırken bu hatalar biraz daha önemli. Ama onları yapana kadar hatalarının ne olduğunu nasıl öğreneceksin?

4-Spesifik hedefler belirleyin. Hem küçük hem büyük.

Yalnızca bir büyük hedef belirlemek, o hedeflerin altında eziliyormuş hissine kapılmanıza neden olabilir ve motivasyonunuzu etkileyebilir.

Daha küçük, günlük hedeflere ayırmayı deneyin ve onları belirli ve ölçülebilir hale getirin. Her gün biraz çalışmak veya pratik yapmak, haftada bir kez uzun bir çalışmadan daha iyidir…

Bazı ek çalışma sürelerini elde etmek için günlük rutininize kolayca ekleyebileceğiniz küçük alışkanlıklar getirin. Örneğin, Direct English Live’da yarım saat geçirmek için alarmı biraz daha erken ayarlayın, kahvaltı öncesi pratiği olarak. İşe gidiş gelişinizde 5 yeni kelime öğrenmek için yanınızda iki dilli bir sözlük taşıyın. Tüm bu küçük adımlar, büyük olanın atılmasını kolaylaştıracak.


Elbette, Direct English ile her adımda ekibimiz tarafından teşvik edilecek, yönlendirilecek ve destekleneceksiniz.

Okulumuzdaki ve her yerden ulaşabileceğiniz çoklu kaynaklarımızla, İngilizcenizi istediğiniz en üst düzeye çıkarmak için sizi motive etmek ve eğitiminize kesintisiz devam edebilmek için öğrenme ve çalışma şeklinizi geniş ölçüde değiştirebileceksiniz.

İyi şanslar!


Alice Williams
Learning Development Manager | Direct English
Linguaphone Group Ltd

Leave a Reply