Tango. Aşk, ihtiras, tutku, cesaret, direniş, paramparça kalpler, dram, isyan, umut ve melankoli… 

1800’lü yıllarda işçi sınıfından birçok kişinin Güney Amerika’ya göçüyle beraber yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntıların Buenos Aires’ de ortaya çıkan ahenginde birçok kültürün rengini taşıyan incisi.

Tango ile ilgili birkaç kelime yazmadan edemedim. 

Konu İngilizce ve nasıl çalışılması gerektiği.

İki partner gerektiren ve partnerlerin bazen bağımsız ama ilişkiyi koparmadan yaptıkları bir dans türü. Sizce bu deyim, neden dilimize ‘Zorla güzellik olmaz.’ şeklinde çevrilmiş ve birçok kaynakta İngilizce denkliği ‘You can lead a horse to water but you can’t make it drink.’ gösterilmiş olabilir?

İngilizce öğrenmeye başlamadan önce, bazen saatlerce, günlerce, aylarca görüşme yapıp, araştırma hakkınızı kullanıyorsunuz. Elbette böyle olmalı. Aksi, rüzgara göre hareket etmek olur. Fakat öğretmen kalitesiyle beraber öncelikli nereye odaklanmanız gerekir? 

Kendinize.

. Gerçekten dil öğrenmek istiyor muyum?

. Dil öğrenmenin nasıl bir süreç olduğunu ve nasıl çalışılması gerektiğini biliyor muyum?

. Ben nasıl öğrenebiliyorum? (Daha etkili sonuç elde etmem için ayrıca; sık sık tekrarlamam mı, defalarca yazmam ve okumam mı, dinlemem ve/veya izlemem mi vb. gerekiyor?)

. İngilizce öğrenmek için gereken zamanla birlikte çaba harcamaya enerjim ve motivasyonum var mı?

. İngilizce öğrenmeyi istiyorum, fakat dile hakim olmak için gereken zamanı yaratmak amacıyla hayatımı planlayabilecek miyim? 

. İş, özel ve sosyal hayatımı mümkün olduğunca kesintisiz devam etmesi gereken bu sürece uyarlayabilecek ve huzurla dil öğrenmeye yatırım yapabilecek miyim?

. Dersler dışında ders çalışabilecek enerjim var mı?

. Herkes az çok İngilizce bildiği için mahalle baskısından mı ders alıyorum?

. İşim gereği (dil tazminatı, terfi vb.) mi dil öğrenme zorunluluğum doğdu?

. Hobi olarak mı dil öğreniyorum?

. Ülkemde ya da yurtdışında yapacağım akademik kariyer için İngilizce öğrenmeye mi ihtiyacım var? 

. İngilizce öğrenmek için ne kadar zamana ihtiyacım var ve bir ihtiyaçtan dolayı ders alıyorsam, son tarih ne?

. İngilizce seviyem ne, hedefim hangi aşamaya gelmek? ..vb.

Başarı plan gerektirir. Plan yapabilmeniz için, temiz bir hedefiniz ve bu hedef için kendinize tanıdığınız bir süre olmalı.

‘Şans!’ mı dediniz?  Eğer hazır değilseniz, şansın da size faydası olmayacaktır ve genellikle bu tarz durumlarda ele geçen fırsat da kaçırılınca fark edilir. Yani bazen değerlendirmeniz gereken bir imkanın size sunulduğunu bile fark edemeyebilirsiniz.

Yaygın sanının aksine, İngilizce öğrenmek için sadece yurtdışına veya Türkiye’de ya da yurtdışında iyi bir dil okuluna gitmek ve bir profesyonelle çalışmak yeterli değildir.

Peki ne? Dil öğrenmek için ne gerekir?

  1. İstek, kararlılık, hedef ve yeterli zaman. 
  2. Plan, program ve profesyonel destek.

Birinci aşama tamamen size ait ve ikinci aşamaysa profesyonellere.

Eğitim için araştırmaya başlamadan önce, ilk önce kendinize güvenmeli ve hedefiniz için gerekenleri yapmayı göze almalısınız.

Size her kim, ‘Dil öğrenmek’, yaş ve eğitim düzeyi destekleyici anlamda her ne olursa olsun, ‘Kolay.’ derse.. ‘Bizimle kesinlikle öğreneceksiniz.’ deyip sözler verirse, bilin ki yanlış yerdesiniz. Her biriniz bu ısrarın sebeplerini biliyorsunuz. 

İyi bir öğretmen size mucizelerden ve çalışma sisteminin zaten olması gereken standartlarından değil, siz düzenli çalışıp, ter döktüğünüzde nasıl başarılar elde edilebileceğinizden bahsetmesi gerekir.

Çözüm, sizde. Hayatta her şeyde olduğu gibi. 

Siz istekli olacaksınız ki öğretmeniniz sizin için daha fazlasını yapabilsin, zaten var olan motivasyonunuzu rüzgara kapıldığında ateşleyebilsin. Öğretmeninizin size destek olmasına izin verin. Çünkü it takes two to tango.

Düzenli derslere katılın, çeşitli sebeplerle (vize, final, toplantı, seminer, seyahat vb.) her ders gününe katılamayabilirsiniz. O zaman eksik notlarınızı, öğretmeniniz ve arkadaşlarınızdan edinin. Anlamadığınız yerleri derste ya da telafi derslerinde öğretmeninize sorun. Kısacası, eksiğiniz mi var, kapatın uygun olan en kısa sürede ve mümkünse yeni işlenecek konulardan önce öğretmen ve arkadaşlarınızın hızını yakalayın.

Zaman zaman hepimizin enerjisi düşebilir. Çok önemli bir sıkıntınız olmadıkça bunu önemsemeyin, derste aktif rol almayı o gün istemeseniz bile, derse katılım sağlayın. 1 kelime 1 kelimedir. Çok mu klişe geldi? Fakat öğretmenler, eğitim koçları bunun kıymetini ve öğrenciye gerçekten öğretmenin (Öğrencilerimize bildirmek, bahsetmek değil. Dil haznesine katmak ve o kelimeyi her konseptte kullanabilmesini sağlamak: writing, speaking, listening, reading, even grammar.) meşakkatini iyi bilir. Bunu siz de önemsemelisiniz. Çünkü it takes two to tango.

Öğrenciler bazen ‘Bu seviye ya da konu kolay, gerek yok görmeye.’ gibi kanılarla dil öğrenme sürecinde yanlış kararlar alabiliyorlar. Hayır. Her seviye, her konu, her kelime önemli. Bu bir zincir. Halkalardan biri eksikse, sonuç, bazen boşa ve bazen de sancılarla kürek çekmek oluyor. 

Eğitim bedeli için ödediğiniz ücretin her kuruşu çok önemli ve kıymetli. Peki, önemsemiyor da olabilirsiniz. Elbette yine çalışırsınız, yine kazanırsınız. 

Unuttuğunuz ve bundan daha kıymetli olan bir şey var mı? Var. 

Zaman. 

Harcadığınız zamanı asla geri getiremeyeceksiniz. Üzgünüm. En başta bunun farkında olmalısınız. Derse geldiğiniz her gün, hafta, ay ve sene sizin hayatınızda bir daha asla olmayacak. Bu yaşta ve enerjide olmayacaksınız. Kıymetini bilmek varken…

Karar verdiniz. O zaman gereğini yapmalısınız.

İngilizce konusunda destek aldığınızda daha emin, kesintisiz, yüksek enerjili, hızlı, kolay ve ömürlük bir yatırımı kendinize siz yaparsınız. (İngilizce bilmenin değerini konuşmayacağız artık değil mi?) Sizi başarıya taşıyabilmek için bizler sadece aracıyız. 

Hatırlayın. İngilizce öğrenirken doyumlu, verimli, eğlenceli, hayatınızın olağan bir parçası gibi esnek ve birlikte huzurlu yol alabilmeniz bu yola çıktık. Kendimizi tanıtalım. Biz sizin partneriniz. Shall we dance? Because, I cannot do it alone. It takes two to tango. 


Elif Öner
Direct English Turkey
Linguaphone Group Ltd

Leave a Reply